AKTIVNOSTI ZA OPB, 20.3.2020

Dragi učenci!

  1. ZAČETEK POMLADI

Danes se je začela pomlad. Dnevi se daljšajo, sonce nam toplo sije, ptički prepevajo, gozd zeleni, rože in grmički nas razveseljujejo s svojim pisanim cvetjem. Veliko razlogov za dobro voljo! Pojdite ven in se naužijte vse te lepote!

Prisluhnite pa tudi tejle pesmici Pomlad in še kaj.

https://www.youtube.com/watch?v=DRPEmfUXIzE

  1. DAN ŠOLE

Današnji dan je nekaj posebnega tudi zato, ker 20. marca praznujemo dan šole Videm.

Šolsko himno ste se že učili. Zapojte jo šoli v čast.

ŠOLSKA HIMNA

OB VZNOŽJU HALOZ,

KJER KLOPOTEC SE OGLAŠA,

KJER DRAVINJA TIHO ŽUBORI,

VSA PONOSNA, ČUDOVITA

NAŠA ŠOLA TAM STOJI.

V NJO ZAHAJAMO VSI RADI,

UČENCI IN UČITELJI,

VSE ZA TO, DA VEČ BI ZNALI

IN DA SREČNI BI BILI.

ŠOLA VIDEM DA NAM ZNANJA,

ZA ŽIVLJENJE NAS UČI.

PRIJATELJI SMO VSI MED SABO,

ŠOLA VIDEM – TO SMO MI.

ŠOLA VIDEM – TO SMO MI,

MAVRICA, KI V SRCU SE RODI.

MI VSI ENO SMO,

MAVRICA, KI SEGA V NEBO.

(Besedilo: Klara Hliš; glasba: Dejan Štuhec)

  1. SLADICA

Za vsak rojstni dan se radi posladkamo.

Ker tokrat ne bomo skupaj v šoli jedli praznične torte, dan šole počastite tako, da skupaj s starši pripravite preprosto sladico.

Prilagamo dva recepta.

Dober tek!

PALAČINKE S PUDINGOM

Sestavine za 8 oseb:

1 vrečka vanilijevega pudinga

1 skodelica rozin

0,5 l mleka

4 žlice sladkorja

5 žlic masla

1,5 žlice olja za peko palačink

TESTO

2 jajci

350 ml mleka

220 g moke

1 dl mineralne vode

1 žlička sladkorja

1 ščepec soli

1 žlica olja

Iz sestavin pripravimo testo za palačinke.

Na ponev vlijemo malo olja, ga razmažemo po ponvi in ponev pristavimo na kuhalnik. Ponev dobro segrejemo in vanjo vlijemo prvo zajemalko mase. Maso razlijemo po ponvi tako, da ni luknjic in je sloj testa čim bolj enakomerno debel. Palačinko spečemo na eni strani – lahko si pomagamo z leseno lopatko tako, da privzdignemo palačinko in preverimo, ali je resnično pečena. Nato palačinko obrnemo in jo spečemo še na drugi strani. Pečene palačinke zlagamo na ogret krožnik. Postopek ponavljamo toliko časa, dokler ne spečemo dovolj palačink oz. porabimo vso testo.

Vanilijev puding stresemo v skledico in dodamo sladkor ter mleko po navodilih iz vrečke. Z metlico vse skupaj dobro premešamo. Preostalo mleko v kozici zavremo in zmanjšamo ogenj. V vroče mleko med nenehnim mešanjem z metlico počasi vlivamo vanilijev puding. Pazimo, da ne nastanejo grudice. Ko se puding zgosti, ugasnemo ogenj in kozico odstavimo. V puding dodamo 5 zvrhanih žlic masla ter zmešamo z električnim mešalnikom v enotno in gladko maso.

Palačinke namažemo s pudingovo maso, zvijemo in zlagamo v ognjevaren pekač. Po njih posujemo rozine in jih prelijemo s preostalim pudingom. Počakamo, da se puding strdi, ali pa palačinke ponudimo še tople.

*DODATNI  NASVET

Palačinke lahko spečemo tudi na kokosovi maščobi ali maslu.

Da palačinke ostanejo tople, jih lahko polagamo na krožnik, ki ga pokrijemo in potisnemo v pečico, ogreto na 50 stopinj Celzija.

ČOKOLADNI KOLAČKI

SESTAVINE:

Kolački

140 g zmehčanega masla

140 g rjavega ali belega sladkorja

3 jajca

100 g moke

polovica žličke pecilnega praška

25 g kakava

Krema

85 g mlečne čokolade

85 g masla

140 g sladkorja v prahu

Pekač za mafine s 16 vdolbinami in papirnate košarice za mafine

PRIPRAVA

Pečico segrej na 190 stopinj celzija. V vdolbine pekača za mafine s 16 vdolbinami vstavi papirnate košarice. V večji posodi 2 minuti z električnim mešalnikom mešaj vse sestavine za kolačke, da dobiš gladko maso. Maso nato razdeli v košarice, a jih napolni le do dveh tretjin. Peci jih 12 do 15 minut, nato pusti, da se ohladijo.

Zdaj pripravi še kremo. Čokolado nalomi v majhno kozico in jo stopi na štedilniku na nizki temperaturi. Maslo in sladkor mešaj z električnim mešalnikom, da dobiš rahlo, penasto maso, nato mešanici dodaj še stopljeno čokolado. Ko so kolački ohlajeni, jih obloži/okrasi z masleno čokoladno kremo.

  1. USTVARJANJE
  • Nadaljujemo z risarskim izzivom. Današnja tema: Nariši našo šolo.
  • Izdelava ptičje hišice

Oglej si posnetek: https://youtu.be/e86ODsX1HGY

V videu so smernice, kako lahko sam izdelaš ptičjo hišico. Za izdelavo potrebuješ samo vejice iz gozda ter vroče lepilo.

Izdelava lahko zaposli vso družino, zato si vzemite čas in izkoristite prijetno vreme, ki nam omogoča, da se odpravimo v gozd in uživamo.

  1. GIBANJE

– Kegljanje z žogo in plastenkami

Poišči nekaj praznih plastenk in jih postavi eno ob drugi.

Nato jih z razdalje zadevaj tako, da žogo brcaš z nogo ali jo zakotališ z roko.

Koliko plastenk ti je uspelo podreti v prvem poskusu?

Po želji večaj razdaljo.

Morda vam bo všeč tudi...

Dostopnost